Vallø Stift



Print
        

                      Gratis-hundeskov

 

Der findes 2 gratis-hundeskove, hvor du kan lufte din hund uden snor. Disse er placeret ved Vallø Slots p-plads og ved Yderholm p-plads i Lellinge.

Hunden må slippes inde i hundeskovshegningen, såfremt du har fuld kontrol over hunden, hvilket betyder, at man skal have tæt kontakt til hunden, så den ikke generer personer, hunde eller dyreliv.

Når du møder andre hunde, så kald din hund til dig, indtil man evt. har aftalt. at hundene kan ”hilse” på hinanden. Hvis du vil gå tur i en dejlig stor hundeskov, så se under betalings-hundeskove.

 

Se reglerne her

                                    
                                  

Vallø Stift håber, at problemet med løse hunde i skovene vil forsvinde, når hundeejerne får mulighed for at benytte en hundeskov.

Løse hunde er et stort problem for vildtet. Det, der stresser allermest i naturen, er løse hunde. Hunde lugter af rovdyr, og selv hunde i snor kan betyde, at vilde dyr som f.eks. rådyr, harer og fugle bliver urolige. For fugle er problemet størst for dem, der har rede på jorden og i buskadser. Lugten af en hund kan for rådyret betyde, at det for en tid ikke tør vende tilbage til græsningsstedet eller til lammene. Bliver et rådyr ofte forstyrret, er der risiko for, at dyret ikke får taget nok føde til sig til at klare vinteren.

 

Vallø Stift vil fremover sætte fokus på, at hunde ikke færdes uden snor på stiftets arealer uden for hundeskovene.

 

Se kort over gratis-hundeskov i Vallø     her

Se kort over gratis-hundeskov i Lellinge her